Undergraduate Research and Senior Design Students

 

National Science Foundation REU Students:

 

2006: Mashud Qayum, "Wireless Mesh Networks".

 

2004: Bambuda Leung, "Wireless Relays".

Senior Design Students

2008

 

"Automatic Mapping Device" Xue Qi Guan and Ankit Patel

 

"Automatic Card Dealing Robot" - Daniel Chen and Kenny Miike

 

"Speech Control Robot" Truyen Mai and Eugene Chang

 

"Autonomous Transit Systems" Ricky Chen, Chris Cheng, Cheng Han Lee

 

"Object-following Automated Vehicle" Bennett Chow, Jonathan Chu and Franklin Wong

 

"Auto-Navy 2008" Suleman Awan, Tien Huynh and Peter Lau

 

"Spatio-temporal Dynamics of the Growth of Pollen Tubes" Albert Cruz and Chaka Hazelwood

 

"TrackLiveGPS" Joseph Silva

 

"WiiBot" Kenneth Anguka, Luis Tejeda, Jr. and Victor Arellano

 

2007

 

"Portable solar technology" Ihab Ibraham, Marden Merales, Brian Andrede, Jose Sagastume

 

"Wireless voice recognition robot" Tim Tse, Jason Niccoli

 

2006

 

"Communications over Wireless Relay Networks"

 

Team 1:

 

Sanjeet Bidwal , Ravi Patel, Gurbir Sehmbey

 

Team 2:

 

Akash Agarwal, Michael Belza, Mehrdad Ghashghaei

 

Team 3:

 

Ian Coolidge, Jimmy Ching Hsu, Yingjun Liu

 

2005

 

"Wireless Controlled Robot":

 

Buenaventura, Christopher

Langeveld, Robin

Narang, Arvind

 

"Robotic Arm Wireless Controller":

 

Kobold, Patrick

Larsen, Christopher

Martinez Sandoval, Jesus

 

"Mobile Turret Pointing Device":

 

Chang, Yao-Jen

Vong, John

 

"Remote Mobile Laser Targeting Vehicle":

 

Coutts, Ryan

Wilkinson, Dale

 

"Robotic Arm":

 

Chen, Michael

Hsueh, Chih-Wen

 

"Speech Recognizer":

 

Lu, Sharon

Tsai, San-Jung

Zhou, Jingren

 

2004

 

"Two-Robot RF communication":

 

Gao, John

Singh, Amritpal

Singh, Arshdeep

Sulca, Henry

 

"Speech Recognizer":

 

Easttvold, Nicholas

Fellows, Ben Warren

 

"Speech Recognizer":

 

Atallah, Mark Michel

 

"Bluetooth Baseband Controller":

 

Leung, Bambuda

 

2003

 

"Speech Recognition and Voice over IP":

 

David Ginsberg

Isaac Saldana

 

"Speech Recognition":

 

Adrian Abordo

Jon Liao

 

"Software Defined Radio":

 

John Cortes

Varoon Malhotra

 

2002

 

"Spread Spectrum Transceiver":

 

Butterfield, Devin David

 

"Voice Recognition":

 

Hata, Micah Wang

Ngo, Gerard Ronguillo

Ou, Michael Ryan

 

"Digital Signal Processing":

 

Deng, Yan

Guan, Jing Chao

Zacharias, John

 

"Real-time Audio/Video on Internet":

 

Balasta, Patrick Goeffrey

Lin, Lewis Yi-Chun

Mouradi, Louay

 

"Internet Appliance":

 

Magsaysay, Mariano

McHenry, Allan Dale

Sung, Rak Bum